Ruch to zdrowie
Ruch jest naturalną potrzebą człowieka, ważną nie tylko w okresie rozwojowym.
Nie tylko to co jemy ma wpływ na naszą kondycję, wygląd i zdrowie. Wysiłek fizyczny, pomaga zachować szczupłą sylwetkę. Warto więc trzymać się zasady: dzień bez ruchu dniem straconym. I wcale nie chodzi o katowanie się na siłowni. Po posiłku warto pójść ns spacer, a w ciągu dnia chociażby częściej chodzić niż korzystać z samochodu.
Dobrze jest pamiętać o codziennej gimnastyce przynajmniej pół godziny, a w wolnych chwilach wskoczyć na rower, pójść na basen czy pograć w piłkę, biegać albo przynajmniej szybko spacerować żołnierskim krokiem.
Korzyści wynikające z ruchu
- wzmacnia odporność ustroju na stresy i infekcje,
- zapobiega otyłości i przedwczesnemu starzeniu się ustroju oraz gorszej sprawności intelektualnej,
- wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, zmniejsza skłonność do zakrzepów,
- dotlenia organizm, wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie – obserwuje się korzystny wpływ na lipidy osocza, normalizuje nieprawidłowy profil lipidowy, poprzez redukcję zawartości w osoczu małych gęstych LDL,
- obniża ciśnienie krwi i napięcia związane ze stresem psychicznym;
- poprawa tolerancji glukozy;
- wzrost wrażliwości tkanek na insulinę;
- aktywność ma także istotny wpływ na utrzymanie należnej masy ciała;
- koryguje wadliwą postawę oraz defekty rozwojowe w obrębie narządu ruchu;
- aktywność fizyczna warunkuje prawidłową strukturę kości
- reguluje stany emocjonalne;
- usprawnia koncentrację
Brak ruchu
Odchudzanie bez jakiejkolwiek aktywności fizycznej nie tylko trwa wolniej i jest trudniejsze, ale również nie daje zadowalających efektów. Po utracie większej ilości kilogramów ciało osoby siedzącej przez cały dzień przy komputerze lub telewizorze pozostawia wiele do życzenia. Skóra staje się obwisła, jakby za duża, a nastrój jest na dużo niższym poziomie niż u osoby, która włączy ruch do odchudzania. Na początek nie trzeba dużo, wystarczą godzinne spacery 3-4 razy w tygodniu. Stopniowo można zwiększać aktywność fizyczną i zapisać się na siłownię lub basen. Każdy rodzaj aktywności przyda się w diecie, warto więc wybrać taki sportu, który sprawi nam najwięcej przyjemności.
Nagroda po treningu
Wiele osób po ciężkim, żmudnym treningu pozwala sobie na chwilę przyjemności. Po powrocie do domu sięga do lodówki zjadając w jednym posiłku nawet całodobowe zapotrzebowanie na energię. Zazwyczaj osoby takie więcej zjadają po treningu niż zdążyły na nim spalić. Po aktywności fizycznej najlepiej uzupełnić niedobory płynów i zjeść drobną przekąskę, która przywróci odpowiedni poziom energii (na przykład jabłko lub jogurt z płatkami owsianymi).